FAI czyli konflikt udowo-panewkowy, to coraz częściej diagnozowany problem w obrębie stawu biodrowego, który objawia się bólem biodra, ograniczeniem zakresu ruchu oraz dyskomfortem podczas aktywności fizycznej- zwłaszcza przy zginaniu i rotacji biodra.
Przyczyny FAI
FAI powstaje, gdy dochodzi do nieprawidłowego kontaktu pomiędzy głową kości udowej a panewką stawu biodrowego. Wyróżniamy trzy główne typy konfliktu:
- Typ CAM- deformacja głowy kości udowej,
- Typ Pincer- nieprawidłowa nadbudowa panewki stawu, która pokrywa głowę kości udowej,
- Typ mieszany- połączenie obu powyższych.
Te zmiany prowadzą do uszkodzeń obrąbka stawowego i chrząstki stawu, co może skutkować przewlekłym bólem i przyspieszonym rozwojem choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego.
Objawy FAI
Najczęstsze objawy konfliktu udowo-panewkowego to:
- ból w pachwinie, szczególnie podczas siedzenia lub długiego chodzenia
- ograniczenie zakresu ruchomości, w szczególności zgięcia i rotacji wewnętrznej
- uczucie “trzaskania” lub “blokady” w biodrze
- dyskomfort przy wchodzeniu po schodach, wsiadaniu do auta lub podczas przysiadów
Diagnostyka FAI
Diagnoza FAI opiera się na:
- dokładnym wywiadzie i badaniu fizjoterapeutycznym,
- testach prowokacyjnych (np. test FADIR),
- badaniach obrazowych – RTG, rezonans magnetyczny (MRI) lub tomografia komputerowa (CT).
Testy w celu zdiagnozowania konfliktu panewkowo-udowego może przeprowadzić zarówno lekarz jak i fizjoterapeuta. Najważniejsze jest, by wprowadzić kompleksowe leczenie w celu jak najszybszego usprawnienia pacjenta.
Leczenie konfliktu udowo-panewkowego
Nieleczony FAI może prowadzić do przewlekłych dolegliwości bólowych, pogorszenia jakości życia oraz przedwczesnego rozwoju zmian zwyrodnieniowych w stawie biodrowym. Dlatego warto reagować szybko i skorzystać z pomocy specjalisty. W RESKAteam poza diagnostyką fizjoterapeutyczną oferujemy kompleksowe zaopatrzenie problemu, nie skupiając się tylko na dolegliwościach biodra. Im szybciej wprowadzone zostanie leczenie, tym większa szansa na uniknięcie operacji stawu biodrowego w przyszłości.
Warto pamiętać, że leczenie konfliktu panewkowo-udowego zależy od nasilenia objawów i indywidualnych odczuć pacjenta. W większości przypadków skuteczne okazuje się postępowanie zachowawcze:
- indywidualnie dobrany proces fizjoterapeutyczny, obejmujący ćwiczenia poprawiające stabilizację i kontrolę ruchu w stawie biodrowym
- wzmocnienie mięśni okołostawowych
- terapia manualna
- unikanie pozycji prowokujących ból
- edukacja pacjenta
W przypadkach zaawansowanych może być konieczne leczenie chirurgiczne- najczęściej jest to artroskopia biodra w celu korekcji struktur anatomicznych i usunięcia powstałych już uszkodzeń.